top of page

יום בחיי כתב תרבות של חדשות 12 📺🔥

--איך הגעתי לשריפה באור יהודה??? -- יום בחיי כתב תרבות של חדשות 12

לירון שלח לי הודעה עם כתובת של המקום שבו תצולם הכתבה ביום בו התלוויתי אליו, מדובר באחד האולפנים העסוקים של תעשיית המוסיקה. מיד עם הכניסה לאולפן ומבלי להתכוון נכנסתי לשיאה של 'סצנת המוסיקה' ולסשן הקלטות שיר של זמרת מוכרת.

המארח שלי להיום, לירון זייד, כתב התרבות של חדשות ערוץ 12, קיבל את פניי, הכיר אותי למפיק וליחצנית, והסביר לי בנעימות ובפירוט על תפקידו. בעצם הייתי אורח של אורח במקום. התרשמתי מאוד מהיכולות של לירון להכנס בביטחון לסיטואציה, להצליח להוציא את המבוכה של המרואיינים משיחה מצולמת ובתוך כל זה להצליח לייצר רגעים אינטימיים.

בהמשך נסענו לאולפנים, למדתי שבכל כתבה שמצלמים, הכתב עובר על הקטעים, חותך את מה שטוב לכתבה, מסדר אותם בסדר הגיוני ומוסיף קריינות. את הרשימה והקטעים הוא מעביר לעורך, שבמקרה הטוב נמצא במשרדים בת"א ולפעמים בגלל עומס נעזרים בעורכים שעובדים בנווה אילן.

לא עברו חמש דקות מהרגע שהתיישבנו לערוך ו..טלפון מהמערכת, קריאה להתייצב בשריפות באור יהודה והכרזה שהכתבה שהוא עבד עליה תדחה ליום אחר. מזמינים מונית, נפרדים לשלום מהמזגן, ונוסעים ל'איזור האש״. "רצית אקשן עמית? קיבלת אקשן". חצי בהתקף חרדה, ניסיתי להבין מה התדירות, מה צופה לנו, מה הולך לקרות, הבנתי שזו הולכת להיות השריפה הראשונה של לירון שלצידי, אבל הוא לקח את זה אחרת לגמרי ממני.

נהג המונית עצר את שיחתנו ואמר ״אוקי, יש כאן מחסום משטרתי״, לירון יצא מהרכב, הסביר לשוטר שהוא כתב חדשות וביקש שיתן לנו לעבור, השוטר פתח את המחסום ונתן לנו לעבור, אך בהמשך היה מחסום נוסף והפעם השוטר פחות זרם וגם נהג המונית לא עף על הרעיון. אז התחלנו ללכת ברגל, כביש מהיר חסום, מרגיש קצת כמו יום כיפור. אנחנו הולכים והולכים ולאט לאט עוד ועוד מכוניות מתחילות לנסוע על הכביש, הבנו שאין מחסום מה שאומר שכנראה כבר אין סכנה ושאולי השריפה הסתיימה. הגענו לשדה שחור שעוד התמר ממנו קצת עשן אבל נראה שהשריפה נגמרה, הצלם שם (שבא בנפרד) שחיכה לנו תהה יחד איתנו מה כדאי לעשות.

אוקי, הבנו שיש בתים שנשרפו ושניתן לגבות עדויות לגבות. נסענו יחד עם הצלם פנימה לשכונה עד שמצאנו איזור עם כבאיות ושוטרים והבנו שזה המקום.

הרגשתי שאני מהלך בסצנת אקשן של ממש: כבאים, קירות נופלים, משפחות המומות, וכתבים מתרוצצים ממקום למקום. נכנסתי לזירת האש, קצת בהלם, הרבה התמודדות עם החום, לומד וצופה.

לירון קיבל הנחייה לעלות לשידור חי, בזמן שנותר הוא ניסה ללקט מידע על הדברים שקרו כדי שיהיה לו על מה לדבר ובמקביל השיג אישור מדוברות הכבאות על מנת לראיין כבאי, הוא חייך בנימוס ובאדיבות לתושבים שהסכימו להתראיין והיו מוכנים לחכות כמה דקות עד שהשידור יעלה, ומצא זמן בין כל הבלאגן הזה להסביר לי מה קורה ואיך הדברים עובדים.

לאחר כמה שעות, צוות הצלמים התחלף ואז היה לי טרמפ חזרה לת"א, משם המשכתי ישירות ליום קייטנה חדש, עליו אספר בפוסט הבא.

אז מה למדתי? ביקור רביעי כבר מאפשר להסתכל על הימים מתוך פרספקטיבה. לזהות דברים דומים ואת הייחוד של כל אדם. להבין גם בעצמי מה אני עושה כאן ואיזה ערך מוסף אוכל להביא לכתה.

אני חושב שזיהיתי כאן כמה כישורים שהייתי רוצה להתמקצע בהם ולאפשר לתלמידים שלי להתנסות בהם:

  1. היכולת להכנס לתוך סיטואציה לא מוכרת ולהוציא ממנה את המיטב, כתב חדשות מגיע בכל יום לסקור סיפור חדש ונכנס לתוך סיטואציית מלאת חיים, שם הוא צריך להשתלב, להתמקד, למצוא שותפים מהמקום, ולייצר יחד איתם סיטואציה נעימה ומאפשרת.

  2. היכולת לספר סיפור מעניין- מתוך הסיטואציה, הצילומים, המפגשים, כל כתב צריך ללקט את המשפטים החשובים שנאמרו, למצוא את נקודת המבט שתשרת את הסיפור, ולעשות את כל זה בלוחות זמנים צפופים. יש לי הרבה מה ללמוד מלירון, במטרה להביא לכתה ולמערכים סיפורים מעניינים, וללמד את הילדים לייצר סיפורים כאלו בעצמם.

  3. "כיבוי שריפות"- כאשר נאלצנו לדחות את הכתבה שצולמה בבוקר, קצת נשבר לי הלב, הרגשתי לא נעים, בעצמי לא הייתי יודע איך לבשר להן את הבשורה. לירון הודיע ליחצנית שקיבלה זאת בהבנה מלאה: "היא מקצוענית, היא מבינה את העניין". היכולת ליצור סדרי עדיפויות שמשתנים וגמישים, זה משהו שאני צריך להשתפר בו ולשקף גם לתלמידי, כיכולת שכדאי לרכוש.

  4. לא הכל נוצץ- אני אשתף שהמשרדים של חדשות ערוץ 12 לא מהמסוגננים ומהמשופצים שראיתי, הבניין שבהם הם נמצאים חצי מתפרק, וחלק מהעיצוב מזכיר משרדים של שנות ה90. זה הזכיר לי את בתי הספר בהם ביקרתי באירופה שהקשר בין הקסם והעומק החינוכי שנעשה בהם לבין העיצוב העתידני והנוצץ של הכתות היה מקרי ולעיתים הופכי.

  5. לירון, תודה על ההזדמנות להצטרף ליום משוגע עבורי, אך שגרתי עבורך. נדהמתי מהמקצועיות, מהחינניות ומהיכולת שלך לגרום לאנשים להרגיש בנח סביבך וסביב המצלמה. תודה רבה! 🤗🙏


コメント


פוסטים אחרונים

ארכיון

הירשמו עכשיו על מנת להישאר מעודכנים במסעו של עמית המורה
bottom of page